Trupa lui Bergodi merge „ceas” în Liga 1 / Craiova - Voluntari 2-1

Universitatea Craiova a ajuns la a patra victorie consecutivă în Liga 1, sezonul 2020-2021, după ce a câștigat, scor 2-1 , în fața formației FC Voluntari, pe teren propriu. Golurile „alb-albaștrilor” au fost înscrise de Elvir Koljic (min. 34), Alexandru Cicâldău (min. 71), iar pentru oaspeți a punctat Cosmin Costin (min. 58).

Intrați pe teren, „leii Olteniei” au putut observa mesajul Peluzei Nord Craiova: „Fotbalul fără suporteri nu are valoare”. Susținuți din fața televizoarelor, elevii lui Cristiano Bergodi au început destul de bine. În minutul 10, Cicâldău a șutat în diagonală și doar câțiva centrimetri i-au lipsit lui Koljic pentru a împinge mingea în poartă. Jocul, ușor anost, a fost animal de reușita „dragonului” bosniac. În minutul 34, Koljic a primit o pasă excelentă de la Mihăilă și l-a executat pe Victor Rîmniceanu. Nimic nu s-a mai întâmplat până la intrarea la cabine, iar „juveții” au avut un avantaj minim pe tabelă. Revenirea de la vestiare a găsit-o pe Știința în atac, iar Koljic ar fi putut marca în minutul 49, însă nu a reușit să trimită mingea prea bine din aproximativ 8 metri. Ilfovenii au egalat în minutul 58, prin Cristian Costin, care a reluat cu o lovitură de cap centrarea lui Grădinaru. Alex Cicâldău și-a încercat și el norocul, însă fără succes. Totuși, „decarul” Științei a reușit golul așteptat. În minutul 71, „Cic” a executat impecabil o lovitură liberă de la marginea careului. Intrat pe parcurs, Ștefan Baiaram a avut ocazia să limpezească lucrurile, însă a șutat în portar din câțiva metri, în minutul 78. Craiova a mai încercat poarta până la final, însă fără rezultat, iar Universitatea Craiova este liderul incotestabil al campionatului. Etapa viitoare, oltenii merg la Pitești, vineri, de la ora 21:00, pentru a se duela cu FC Argeș.