Trecurăm de Botoșani și ne gândim la meciul cu CFR

Universitatea Craiova s-a impus, scor 2-1, în fața formației FC Botoșani. Golurile gazdelor au fost înscrise de Dan Nistor(min. 31) și Elvir Koljic (min. 72), în timp ce pentru Botoșani a punctat Dugandzic (min. 89). Partida a reprezentat restanța din cadrul etapei cu numărul 3 din play-off.

Craiova - Botoșani a avut un început de joc anost, cu o organizare bună din partea oaspeților. Cristiano Bergodi a punctat la un capitolul faze fixe, iar Știința a fost aproape de a deschide scorul în minutul 9, după ce lovitura de cap a lui Stephane Acka a fost respinsă cu greu de Eduard Pap. Oltenii au început să domine la capitolul posesie, iar în minutul 31, Dan Nistor a luat pe cont propriu o acțiune și a finalizat cu un șut imparabil. La doare câteva momente, Cicâldău a trimis mingea în bară. La ultimele faze ale primei părți, Mihăilă putea duce scorul la 2-0, însă goalkeeper-ul oaspeților a fost la post. Pauza a adus un avantaj minim pentru Universitatea.

Începutul reprizei secunde s-a derulat în aceeași notă ca prima. Totuși, moldovenii au fost aproape de egalare în minutul 52, dar „torpila” expediată de Florescu a șters bara de la poarta lui Mirko Pigliacelli. După minute bune în care nu s-a mai întâmplat nimic pe teren, Elvir Koljic a ieșit din nou la rampă. Bosniacul a dublat avantajul Științei după o centrare foarte bună venită din partea lui Ștefan Vlădoiu. În finalul jocului, Cristiano Bergodi a fost nevoit să-l folosească pe Alexandru Mateiu ca fundaș central, după ce Bălașa și Acka au avut probleme medicale, iar rezervă de fundaș central a fost doar Uros Cosic. În minutul 89, Botoșani a reușit să reducă din diferență. Marko Dugandzic a înscris cu o lovitură de cap și a aprins finalul de joc, dar golul egalării nu a mai picat.

După această victorie, Universitatea Craiova se poziționează la 4 puncte în spatele liderului CFR Cluj și merge în Gruia pentru cel mai important meci din actualul sezon.