Se leagă toate! Universitatea Craiova, victorie în fața FCSB-ului

Universitatea Craiova a mai făcut un pas important către titlul cu numărul 5. Oltenii s-au impus, scor 2-1, în fața FCSB-ului. Golruile Științei au fost înscrise de Cicâldău (min. 24) Dan Nistor (min. 55), în timp ce pentru oaspeți a marcat Iulian Cristea (min. 38).

Partida cu FCSB a reprezentat meciul cu numărul 300 pentru Dan Nistor. Astfel, înainte de înfruntare, mijlocașul Craiovei a primit și un tricou special. Duelul de pe „Ion Oblemenco” a început cu Știința în jumătatea adversă și cu o primă ocazie a lui Koljic, însă șutul său a fost respins de Andrei Vlad. Jocul bun de atac al Științei s-a soldat cu o lovitură de pedeapsă în minutul 23. Ovidiu Popescu a intrat decisiv la Valentin Mihăilă, iar arbitrul Marcel Bârsan a arătat punctul cu var. „Decarul” Alexandru Cicâldău a executat fără emoții și a făcut ca scorul să arate 1-0 în favoarea Universității. FCSB a revenit în joc grație unei neînțelegeri între apărarea Craiova și portarul Pigliacelli. Iulian Cristea a profitat și a egalat. Până la finalul primei părți, „juveții” nu s-au mai regăsit, iar bucureștenii au început să devină din ce în ce mai periculoși, însă nu au mai reușit nimic notabil.

Repriza a doua a început cu o întârziere de câteva minute, după ce arbitrul asistent linie 2 a văzut o neregulă în ceea ce privește plasa porții dinspre Peluza Nord. În minutul 54, Andrei Vlad a avut o intervenție ca la box, aplicându-i o lovitură în figură lui Koljic. Cicâldău l-a lăsat pe „sărbătoritul” Nistor să execute, iar acesta nu a dezamăgit. Finalul meciului a fost din nou cu emoții pentru alb-albaștri. Dumitru a avut o ocazie imensă în minutul 81, însă Mirko Pigliacelli și-a salvat miraculos echipa. Lui Bergodi i-a ieșit și de această dată, iar Craiova se impune în fața formației FCSB și ajunge la 5 victorii consecutive.

Universitatea Craiova – FCSB 2-1

Au marcat: Cicâldău 24 pen., Nistor 55 pen. / I. Cristea 37.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (83 Vătăjelu), Cosic, Acka, Bancu – Mateiu, Cicâldău, Nistor – Bărbuţ (72 Baiaram), Mihăilă (88 Gustavo), Koljic. Antrenor: Cristiano Bergodi. Rezerve: L. Popescu – Qaka, Bălaşa, Mitran, Ivanov, Niţu.

FCSB: A. Vlad – V. Creţu, I. Cristea, Miron, Panţâru (85 Pantea) – Ov. Popescu, Fl. Tănase, Moruţan (72 Vână) – Man, Fl. Coman, Ad. Petre (46 C. Dumitru). Antrenor: Bogdan Vintilă. Rezerve: Udrea – Perianu, Niţă, Istrate, Pandele.

Arbitru: Marcel Bârsan.