Juniorii Craiovei au pierdut dramatic finala Ligii Elitelor under 17

Echipa de juniori sub 17 ani a Universităţii Craiova a pierdut finala Ligii Elitelor, disputată la Buftea, în faţa Viitorului Constanţa, scor 7-6, după executarea loviturilor de departajare. După cele două reprize de 40 de minute, scorul a fost 1-1, golul Craiovei fiind reuşit de Jovan Markovic, cu o lovitură de cap, în repriza secundă, la câteva minute după ce acelaşi jucător ratase o lovitură de pedeapsă.

Nu s-au jucat prelungiri şi s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare. Chiar dacă portarul Manea a apărat două penalty-uri, trei dintre colegii săi, Guţă, Pătulea şi Rezeanu, au ratat, în timp ce Niţu, Moga, Niţuică, Baiaram şi Negrea au înscris. Universitatea n-a reuşit astfel să-şi apere titlul câştigat anul trecut la Liga Elitelor under 17, însă parcursul tinerilor "lei" este unul remarcabil.

Antrenorii Dragoş Bon şi Lucian Tilihoi au folosit în finală formula: Manea - Dobre, Rezeanu, Negrea - Niţuică, Cojocaru, Moga, Pătulea - Sârbu, Markovic, Simon. Au mai intrat: Niţu, Baiaram, Guţă, Moldovan.