CSM Slatina a promovat în liga secundă! Oltenii au reușit o dublă victorie cu Progresul

După ce s-au impus cu 1-0 în manșa tur a barajului cu Progresul Spartac, CSM Slatina a câștigat cu același scor și în returul de pe stadionul „1 Mai” și a promovat în Liga 2. Golul victoriei a fost înscris de Marian Manea, în minutul 65.

Până la reușita care a consemnat victoria, căpitanul Vasile Gheorghe a avut șansa deschiderii de scor în minutul 45, după ce Vlada a obținut o lovitură de la 11 metri. Gheorghe nu a mai reușit performanța din meciul tur și a ratat ocazia penalty-ului. Lovitura sa a lovit bara din dreapta goalkeeper-ului celor de la Progresul Spartac. Gazdele au reușit să țină de rezultat, chiar dacă au avut un om în minus. Slatina a evoluat în inferioritate numerică, după ce Marian Vlada a văzut cartonașul roșu în minutul 73. Marian Manea a marcat golul printr-o lovitură de cap dintr-un corner executat din partea dreaptă.

CSM Slatina reușește a doua promovare consecutivă, iar în sezonul 2020-2021 va evolua în liga secundă. 1,18 milioane de euro valoarează tot lotul lui Mihai Ianovschi.