Ce seară magnifică! România, victorie incredibilă cu Anglia

Naţionala U21 a României a reuşit o victorie care o poate duce în semifinalele EURO. 4-2 cu Anglia, iar elevii lui Rădoi au arătat că se pot bate cu orice selecţionată din lume.

"Tricolorii" au început mai bine partida, iar în primele 15 minute au ratat ocazii incredibile. Hagi, Man şi Ivan de două ori au trecut pe lângă deschiderea scorului. Fostul jucător al Ştiinţei, Andrei Ivan, a avut cea mai mare ocazie, lovind bara dintr-o poziţie ideală. Englezii au avut doar un şut pe poartă în prima repriză, venit în minutul 44.

Începutul părţii secunde a fost sub semnul dominării Angliei, însă intrarea lui Florinel Coman a schimbat cursul partidei. Acesta a fost faultat în careu în minutul 75, iar Puşcaş a înscris fără emoţii. Gray a egalat la doar 3 minute după o execuţie din afara careului. Ai noștri nu s-au lăsat, iar Hagi a readus România în avantaj. Abraham a egalat din nou,  în urma unei relaxări a fundaşilor. În minutele 89 şi 93, Florinel Coman a ieşit iarăşi la rampă. Dacă prima reuşită a venit datorită unei greşeli a portarului Henderson, cea de-a doua a fost un voleu superb al jucătorului cu numărului 7.

Cu această victorie, România are o şansă foarte bună de a se califica în semifinalele EURO 2019. Ultimul adversar al tricolorilor este Franţa.

ANGLIA U21: Henderson - Dasilva (Abraham '77), Clarke-Salter, Kenny, Tomori - Dowell, Barnes (Sessegnon '46), Gray - Mount, Calvert-Lewin, Maddison (Foden '57). Antrenor: Aidy Boothroyd

ROMÂNIA U21: Radu - Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan - T. Băluță, Cicâldău - Man (Dragomir '74), I. Hagi (Nedelcu '87), Ivan (Coman '63) - Pușcaș. Antrenor: Mirel Rădoi

Au marcat: Gray ’79, Abraham ‘87 / Puşcaş ’76 (penalti), Ianis Hagi ’85, Coman ’89, ‘90+3

Câţi ani are o persoana care isi serbeaza majoratul?